Nitratai vandenyje, jų poveikis, šalinimas

Nitratai vandenyje

Vandens kokybė, kuriuo gyventojai apsirūpina individualiai, naudodami negilius kastinius šulinius ar gręžinius, priklauso ir nuo šulinio ar gręžinio vietos parinkimo, jo įrengimo bei priežiūros. Jei gruntas teršiamas vietovėje, kurioje vyksta paviršinių vandenų filtracija į gruntą ir formuojasi gruntiniai vandenys, tai vanduo šuliniuose ir negiliuose gręžiniuose bus užterštas tomis medžiagomis, kuriomis užterštas dirvožemis. Kai dirvožemis teršiamas trąšomis, mėšlu, žmonių ekskrementais (lauko tualetai, fekalinių vandenų sukaupimo duobės) tikėtina, kad vanduo, esantis šulinyje ar negiliajame gręžinyje bus užterštas azoto junginiais (nitratais, nitritais ) ir įvairiais mikroorganizmais.

Nitratai vandenyje, RO sistema, geriamo vandens sistemos

 

Nitratų poveikis žmogaus organizmui

Dėl kenksmingo poveikio žmogaus organizmui nitratų ir nitritų kiekis vandenyje, skirtame maisto gamybai, griežtai ribojamas. Maistui naudojamame vandenyje nitratų kiekis neturi viršyti 50 mg/l, o nitritų – 0,5 mg/l (Lietuvos higienos norma HN 24 : 2003). Kūdikių maitinimui skirtame vandenyje nitratų neturėtų būti, nes yra atvejų, kai kūdikiai stipriai apsinuodydavo šulinio vandeniu, kuriame nitratų tebuvo 10 mg/litre.
Su vandeniu ir maistu per virškinamąjį traktą patekę į žmogaus kraują nitratų dariniai blokuoja deguonies pernešimą į audinius ir  sukelia methemoglobinemiją – vidinį deguonies badą, kuris kūdikiams ir mažiems vaikams gali baigtis net mirtimi (pamėlusių kūdikių sindromas).

Nitratai vandenyje kenkia ir nėščiosims bei kūdikiams: mokslininkai įrodė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai. Vaikams ir paaugliams dėl pastovaus kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga.

Senyvo amžiaus žmonių, ligonių, sergančių širdies, kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, anemijomis, alkoholinių gėrimų vartotojų ir kt. atvejais, kai audiniams reikia didesnio deguonies kiekio, jautrumas nitratams ir nitritams padidėja. Apibendrinant galima pasakyti, kad apsinuodijimas nitratais savo poveikiu organizmui yra panašus į apsinuodijimą alkoholiu, nors pasekmės nėra iš karto taip akivaizdžiai pastebimos.

Žmonėms, pastoviai vartojantiems nitratais užterštą vandenį, padidėja ir onkologinių susirgimų rizika. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad viena iš stemplės, skrandžio, žarnyno vėžio priežasčių yra nitratai. Skrandyje nitratų dariniai su maiste esančiais aminais sudaro kancerogeninius junginius nitrozaminus ir nitrozamidus, kurie ir įtakoja vėžinių virškinamojo trakto susirgimų vystymąsi. 

 

Nitratų šalinimas

Nitratai vandenyje, RO sistema, geriamo vandens sistemos

Vandens kokybė ženkliai pagerėja naudojant atbulinio osmoso (reverse osmosis) RO sistemą. Pastarieji filtrai filtruoja vandenį molekuliniame lygmenyje, todėl įmanoma pašalinti sunkiai šalinamas medžiagas, tokias kaip sunkieji metalai, azoto junginius, nitratus, nitritus. Tai puiki alternatynva perkantiems vandenį iš parduotuvės, taip sutaupoma ir pinigų. Taip pat nereikia nešioti papildomų krovinių su visais kitais pirkiniais, reikia turėti omeny, kad 1 litras vandens sveria 1 kilogramą. Žinoma RO filtrai efektyvūs kai leistina nitratų norma viršyjama 2-3 kartus, jei viršyjama daugiau nei 3 kartus, reikia turėti omenyje, kad ir valytame vandenyje bus nitratų. Svarbiausia, kad jie neviršytų leistinos 50 mg/l ribos suaugusiam organizmui, o kūdikiams 10 mg/l.

Ši įranga vandens valymo kokybės atžvilgiu niekuo nenusileidžia brangiems kai kurių šios srities įmonių siūlomiems filtrams, o jos kaina – visiškai prieinama.

Mūsų specialistai gali suteikti jums išsamią informaciją apie šią sistemą, o taip pat ir apie kitus vandens kokybės gerinimo sprendimus.

RO filtrai