Vandens valymas – ozono technologija

Vandens valymas – ozono technologija

 Vandens valymo metodo pasirinkimas priklauso nuo vandens sudėties, vandens kokybės reikalavimų ir vandens panaudojimo srities. Vandens valymas techniniam panaudojimui gali būti apsprendžiamas tik paprastu geležies pašalinimu (kai kada mangano). Jeigu šių metalų kiekiai dideli, vanduo tampa netinkamas net techniniams poreikiams, kadangi vanduo ore arba kaitinant  geltonuoja. Tai įvyksta todėl, kad tirpus dvivalentis geležis oksiduodamas pereina į netirpaus trivalenčio geležies oksido formą. Šis oksidas visiems žinomas – tai paprasčiausios rūdys. Geležies pašalinimas iš vandens galimas įvairiais metodais, kurie susiveda į geležies oksidacija ir po to einančia filtracija. Patikimiausias ir universaliausias metodas naudojamas ozono-ultrafiltraciniuose įrenginiuose.

                                                                                                                

 Šio tipo įrenginiai pagaminti ne tik geležies su manganu pašalinimui iš vandens, bet ir žymiai sudėtingesniam kompleksiniam uždaviniui – išgauti geros kokybės geriamąjį vandenį. Pastaruoju metu netgi giluminis artezinis vanduo gali turėti įvairių toksiškų ir sunkiai pašalinamų antropogeninės veiklos produktų – tai sunkūs metalai, chloro-organiniai junginiai ir t.t. Savaime suprantama, kad paviršinių vandenų kokybė yra dar prastesnė dėl didėjančio teršalų kiekio, patenkančio į vandens telkinius dėl pramoninių ir komunalinių, žemės ūkio nuotekų, liūčių ir t.t. Įvairių vandens filtrų panaudojimas, kuris garantuoja geriamo vandens kokybę, deja, yra pavojinga iliuzija, kuri gali sunkiai pakenkti sveikatai. Vandens valymo sistema, kuri tikrai vykdo pateiktą užduotį, kaip taisyklė, naudoja įvairius vandens paruošimo metodus šalinant konkrečius įvairios kilmės teršalus. 

 Tik naudojant šiuolaikinius ir aukštos technologijos metodus galima optimaliai spręsti praktiškai visus vandens valymo uždavinius.

 Labiausiai paklausios yra galimos vandens valymo sinergetinės įvairių metodų kombinacijos, kurios realizuotos mūsų kompanijos gaminamuose įvairių serijų įrenginiuose. Taip buvo sukurtos ozono-ultrafiltracinė artezinio bei upių, ežerų ir kitų paviršinių telkinių vandens valymo technologija bei giluminio nuotekų vandens valymo technologija, – kurios daugeliu atveju leido pasiekti stulbinančių rezultatų. 

Šiuolaikinės ozoninės, membraninės ir kitos vandens valymo technologijos

 Nuo paprasčiausio: geležies ir kenksmingų medžiagų pašalinimo, geriamo vandens valymo butuose ir gyvenvietėse.  Iki sudėtingiausio: pramoninių nutekamųjų vandenų giluminio valymo nuo organinių ir neorganinių priemaišų.

Geriamo vandens valymas nuo toksiškų chloro-organinių ir radioaktyvių junginių ir t.t.

 Ozono panaudojimas, kaip galingas ir universalus valymo metodas, pradėtas  naudoti įvairiose pramonės šakose. Dėka stiprių oksidacinių savybių ozonas yra efektyviausias  vandens ir oro valymo, bei nukenksminimo metodas.

 Šiuo metu vandens nukenksminimas ozonu – viena iš pagrindinių šiuolaikinio vandens valymo sistemų stadijų, puikiai derinasi su kitomis šiuolaikinėmis technologijomis, tokiomis kaip ultrafiltracija arba žinomas principas – vandens valymui naudojama atbulinė osmozė. Visame pasaulyje ozoninis vandens valymas laikomas ekologiškiausiu ir universaliausiu vandens paruošimo metodu pramonėje ir buityje.

 Šis patikimas ir kompleksinis metodas idealiai tinka nugeležinimui – geležies ir mangano pašalinimui iš vandens. Šios priemaišos labiausiai būdingos artezinių gręžinių vandeniui. Ozono panaudojimas – geriausias metodas nugeležinimui, o jeigu geležis ir manganas randasi organinių junginių molekulių viduje, – tai nugeležinimas įmanomas tik naudojant ozoninį valymą, nes reikalinga pirminė organinių junginių oksidacija.

 Šiuo metu vandens filtrai, naudojantys ozoną, pripažinti efektyviausiais ir mažiausiai kenksmingais žmogaus sveikatai bei aplinkai. Aukštos technologijos pramoninis vandens valymas ozonu kartu su koaguliacija ir membraninėmis technologijomis – galingas ir universalus metodas, leidžiantis pasiekti stulbinančių rezultatų dėka šios kombinacijos ryškaus sinergetinio efekto.

Šis metodas puikiai tinka tiek sprendžiant giluminių pramoninių ir žemės ūkio nuotekų vandens valymo klausimus, tiek geriamo vandens valymui nuo sudėtingų toksiškų priemaišų.

Pagrindiniai vandens valymo metodai:

 Ozonavimas

 Vandens valymas įvairiuose technologiniuose procesuose naudojant ozoną surištas su unikaliu stipriu reakcinių ir sterilizacinių ozono savybių santykiu su jo trumpalaikiškumu vandenyje. Ozonolizės produktai nėra toksiški, skirtingai nuo produktų, susidariusių naudojant chloro turinčius reagentus.

Atbulinės osmozės filtracija

 Gilaus vandens valymo technologija, naudojant druskas ir daugeli organinių junginių sulaikančias membranas. Viena iš pagrindinių panaudojimo sferų – vandens nudruskinimas, gėlinimas ir minkštinimas. Šios technologijos panaudojimas po pirminio gilaus ozono-ultrafiltracinio vandens išvalymo ryškiai prailgina atbulinės osmozės membranos galiojimo laiką. Šis kompleksinis metodas idealiai tinka aukščiausios kokybės geriamojo vandens gavybai.

 Ultrafiltracija

 Ultrafiltracija – vienas iš šiuolaikiškiausių ir aukštos technologijos mechaninio vandens valymo metodų. Šis metodas, skirtingai nuo reversinio osmoso, išvalo koloidines ir suspenduotas daleles, palikdamas naudingas druskas. Ultrafiltraciniai membraniniai moduliai yra ilgaamžiai, nereikalauja cheminės regeneracijos, lengvai išsiplauna atbuliniu slėgiu ir veikia esant mažiau nei vienos atmosferos slėgio kritimui. Jie lengvai derinasi su ozono panaudojimu, kas yra realizuota įvairių serijų ozono-ultrafiltraciniuose įrenginiuose, aprašytuose produkcijos skyriuje.

 

Ozoniniai – kataliziniai filtrai su aktyvuota anglimi

 Aktyvuota anglis naudojama ištirpusių chloro-organinių ir organinių junginių bei kai kurių ozonolizės produktų katalizinei oksidacijai anglies paviršiuje. Kaip rodo praktika, šiame procese anglis nesieikvoja ir nepraranda savo katalizinio aktyvumo, kadangi dėl perteklinio ozono kiekio veikia ne kaip absorbentas, bet kaip katalizatorius. Šis metodas tinkamas pirminiam chloruoto vandentiekio vandens valymui.

 

Aukštos technologijos ozoninės, plazminės ir membraninės technologijos – tai pats paprasčiausias, ekologiškai saugus ir  pigiausias būdas daugumos  problemų sprendimui.
 

Panaudojimo galimybės

Kadangi ozoninė įranga yra unikali ekologiniu požiūriu, šiuo metu jos panaudojimas sparčiai plečiasi. Be dviejų pagrindinių – geriamo vandens paruošimo ir nuotekų vandens perdirbimo, egzistuoja ir kitos ozono panaudojimo sritys. Kadangi ozonas vienu metu gali oksiduoti ir dezinfekuoti, jis gali būti puikiai panaudotas žemės ūkyje: paukščių ir gyvulių pašarų ozonavimas, sėklų apdirbimas prieš sėją ir t.t. Nuo 1997 metų JAV leista naudoti ozono atvirą kontaktą su maisto produktais. Svarbus ozono panaudojimas yra celiuliozės-popieriaus pramonėje bei acetatinio pluošto gamyboje.

Ozonas gali būti puikiai panaudotas žuvininkystėje. Tai – apyvartinio vandens valymas uždaruose veislinių žuvų baseinuose, jūrų gyvūnų akvariumai, jūros produktų perdirbimas, siekiant prailginti jų galiojimo laiką ir t.t.

 


Taip pat skaitykite


RESTA 2024

Susitikime tarptautinėje statybų verslo parodoje RESTA 2024 balandžio 25-27 dienomis. Mus rasite 4-oje salėje, stendo numeris 4.18.         Daugiau informacijos apie renginį rasite RESTA 2024

Skaityti daugiau

RESTA 2023

Susitikime tarptautinėje statybų verslo parodoje RESTA 2023 balandžio 27-29 dienomis. Mus rasite 4-oje salėje, stendo numeris 4.15.

Skaityti daugiau

RESTA 2022

Susitikime tarptautinėje statybų verslo parodoje RESTA 2022 balandžio 20-23 dienomis. Mus rasite 4-oje salėje, stendo numeris 4.39C.

Skaityti daugiau